Az egyenslyozs
2006.07.20. 08:45
Az egyenslyozs
A j egyenslyrzk alapvetõ, ha trilozni akarunk. Egyensly nlkl a gyakorlatok nem kivitelezhetõk (vagy legalbbis a korrekt mdon nem). Minden tril elem az egyensly megtartsn alapszik, a gyakorlat elkezdstõl egszen a megrkezsig. Szerencsre ez olyan technika, amelyet mindenhol s mindenkor gyakorolhatunk. Mg a hossz, hideg telek alkalmval is a garzsban, pincben, vagy a nappaliban.
Ktfle lehetõsg kzl vlaszthatunk: az egyhelyben lls s a pattogs. Mindkettõ elsajttshoz szksgnk lesz egy sima, viszonylag lapos talajra. Egy parkol, vagy a jtsztr pont megfelelõ. Eleinte prbljuk meg mentbõl, lass guruls utn behzni a fkeket, s gy gyakorolni. Ha dõlnnk, csak ki kell engedni a fkeket, s tovbb grdlni pr centit, majd jra megllni. Ez sokkal jobb megolds, mint llandan letenni a lbat.
Mg mielõtt mindebbe belekezdennk, ki kell tallnunk, melyik a "jobbik" lbunk a kt bal kzl. Õ pedig nem ms, mint amelyiket elõl hagyjuk, mikor egy meredekebb lejtõn gurulunk, s amelyik egyszerûen biztonsgosabb rzst ad, ha elõl van. Egyenslyozs, ugrs kzben akkor jrunk el helyesen, ha a hajtkarok vzszintes helyzetben llnak, s ezt a "jobbik" lbunkat tartjuk ell. Ezt meg kell szokni.
Az egyhelyben lls az, amikor fix helyzetben a kormnyt elfordtjuk valamelyik oldalra. ltalban a "jobbik" lbunk fel. Pldul, ha a bal lbunk van ell, akkor az ra jrsval ellenttes irnyba tekerjk a kormnyt fllrõl nzve. Ebbõl a helyzetbõl - a testnk teljes mrtkben a bringa fltt, kzpen ll - kell kis mozdulatokkal s beletekersekkel megtartani az egyenslyt (bõvebben infrt nzzk meg a videt). Az egyhelyben csorgs leginkbb olyan esetben hasznos, mikor stabil, egyenes felsznen kell egyenslyozni, pl. aszfalt, pingpongasztal, pad, tovbb idelis versenyek kzbeni szusszansra, mivel szinte nem kvn semmi energit.
A msik mdszer, a helyben pattogs ezzel szemben akkor mûkdik jobban, ha kis helyen, egyenetlen felsznen kell megllni. Lnyege egy hintzshoz hasonlt mozdulatsor, mely sorn elõre-htra helyezzk a testnket, kzben pedig mindig megemeljk az ellenttes kereket, s kicsivel arrbb helyezzk vissza, gy tartva meg az egyenslyt. Ezek a mdostsok nagyon aprk, kvlrõl nzve olyanok, mintha a bicaj nem is trne ki oldalra. Figyeljnk arra, hogy csak egy-kt centit mozdtsunk a kerekeken. A nagy billentsek leromboljk az egyenslyt, s neheztik a megllst. Csak gy, mint az egyhelyben llsnl, itt is rdemesebb megnzni a videt, mint a szavakkal veszõdni.
|