Pc-s sztr
2006.07.24. 09:38
Chipset: Olyan integrlt ramkrk, vagy ms nven chipek sszessge, melyeket nmagukban klnbz feladatok vgrehajtsra, vagy klnbz perifrik vezrlsre hoztak ltre. Ezeket a chipeket foglalja magban a szmtgp egsznek mkdst kontrolll, sszefog, s irnyt chipset. Az a legelterjedtebb, hogy egy chipset kt f egysgbl, tevdik ssze: a North Bridge-bl, s a South Bridge-bl.
North Bridge: magyarul "szaki Hd", de ezt gy nem szoktuk hasznlni. Ebben az alaplapra forrasztott manyag tokban tallhatak processzor, a memrik, s az AGP (Accelerated Graphics Port, lsd ksbb) vezrlshez szksges integrlt ramkrk.
South Bridge: az alaplapi lapkakszlet azon rsze, mely a kvetkez alkotrszek vezrlst vgzi el (pontos lersukat lsd ksbb!): IDE eszkzk (merevlemezek, CD s DVD ROM-ok, stb.), hajlkonylemezek, USB kapuk, Soros s Prhuzamos portok, bvthelyek az AGP kivtelvel (PCI, ISA) s az esetleges AC-97-es integrlt eszkzk.
A North Bridge-hez "kapcsold" fogalmak:
CPU: central processing unit, vagy kzkelet nevn processzor. A szmtgp agya, a legtbb szmtsi feladat elvgzsnek helyszne. Az utbbi idben a grafikai megjelentshez szksges mveletek nagy rszt a 3D krtykra integrlt GPU (graphical processing unit) vette t tle.
RAM: random access memory, sz szerinti fordtsban "vletlen elrs" memria, de kis haznkban inkbb rhat-olvashat memrinak nevezzk a csak olvashat (read only memory - ROM) memritl val megklnbztets vgett. A kznyelvben a rendszermemrit is gy nevezzk. Kt fajtja ltezik, az SRAM s a DRAM. A klnbsg kettejk kztt az, hogy a DRAM a benne trolt adatokat folyamatos frissts mellett kpes csak megtartani, ami kezelst a frisstst egyltaln nem ignyl SRAM-nl sokkal lassabb teszi. Kzs jellemzjk, hogy az ramellts megsznsvel (pl. ha kikapcsoljuk a szmtgpet) a bennk trolt adatokat elvesztik. Ma az sszes rendszermemrinak hasznlatos modul DRAM elven mkdik, SRAM-okat gyorsttrakhoz (cache) hasznlnak.
AGP: Accelerated Graphics Port, egy bels szabvnyos csatolfellet grafikus krtyk kiszolglsra. Ltrejttt a 3D-s alkalmazsok elterjedse indokolta: az AGP-be illeszked grafikuskrtyk nagyobb teljestmnye kpesek, mint korbbi trsaik, hiszen a rgi ISA (8 MHz), illetve PCI (33 MHz) buszokhoz kpest az AGP 66 MHz-es buszon keresztl kommunikl a North Bridge-el. Maximlis adattviteli sebessge a ?mezei? AGP-nek msodpercenknt 264 megabjt, a ktszeresnek 528, a 4x-nek pedig 1 gigabjt.
A South Bridge-hez "kapcsold" fogalmak:
IDE (Integrated Device Electronics): Szmtgpnkben hasznlatos, ltalnos csatolfellet olyan eszkzk szmra, melyekre rintegrltk az ket vezrl egysgeket. Korbban jellemzen merevlemezeket illesztett az alaplaphoz, ma mr kszl ilyen tpus CD-ROM, DVD-ROM, CD-r stb.
SCSI (Small Computer System Interface): Nagysebessg perifriailleszt szabvny. Merevlemezeken kvl szmos egyb egysg illesztsre is hasznlatos. Fontos tudni, hogy a SCSI eszkzkre nem integrljk r a vezrlegysget, azt egy kln bvtkrtya segtsgvel kell PC-nkbe helyezni.
ATA-66 / ATA-100 / ATA-133: Msodpercenknti 66- 100 illetve 133 MB adattviteli svszlessget biztost IDE szabvnyok.
Prhuzamos kapu: Minden PC-n megtallhat csatolfellet, amelyhez kzepes adattviteli sebessg eszkzket kapcsolhatunk. A leggyakoribb ilyen eszkz a nyomtat.
Soros kapu: Minden PC-n megtallhat szabvnyos illesztfellet, amelyhez kis adattviteli sebessg eszkzket kapcsolhatunk. A leggyakoribb ilyen eszkzk az egr, a modem, illetve egyes jtkvezrlk stb.
PS/2: Az IBM egy rgebben gyrtott, azta jabb modellekkel felvltott szmtgpcsaldja. Az ezeken elszr megjelent specilis kivitel aljzattpust hasznljk a mai szmtgpeken az egr s a billentyzet csatlakoztatsra.
USB: Universal Serial Bus, eredetileg kis s kzepes sebessg kls eszkzk illesztsre szolgl, soros jelleg adatsn, amelyhez Plug and Play perifrik szles skljt csatlakoztathatjuk, akr a szmtgp bekapcsolt llapotban is. A jelenlegi "top" USB 2.0 adattviteli sebessge azonban mr 60 MB/s, gy nagyobb sebessg perifrik csatlakoztatsra is alkalmas. Az USB kapu szksg esetn kpes elltni a hozz csatlakoz eszkzket a mkdskhz szksges rammennyisggel.
IEEE 1349: ms nven "FireWire", egy nagyon gyors, kls eszkzk illesztsre hasznlhat adatsn, melynek adattviteli sebessge a 400 MB/s-ot is elri. Egyetlen FireWire porthoz 63 kls perifrit csatlakoztathatunk. Csakgy, mint az USB kapu, a szmtgp lelltsa nlkl kpes rzkelni, s lekezelni az jonnan csatlakoztatott eszkzket, s szintn alkalmas ezek rammal trtn elltsra.
ISA: Industry Standard Architecture, alacsony sebessg - 8 megahertzes - busz, amely mr az XT gpekben is hasznlatos volt. Ma mr egyre kevesebb ISA szabvny bvtkrtyval tallkozhatunk, de termszetesen ettl mg ltezik belle minden elkpzelhet fajta, a nyomtat csatlakoztl, a videodigitalizlig.
PCI: Peripheral Component Interconnect, nagy sebessg busz, amely grafikuskrtyk, hangkrtyk, hlzati krtyk, modemek, IDE s SCSI vezrlk stb. illesztsre szolgl, 33 megahertzes sebessgen.
Adatforgalom az alaplapon (buszok hljban):
A kt "bridge-hez" gynevezett buszok kapcsoljk hozz a fent felsorolt egysgeket, rajtuk keresztl trtnik a kommunikci. gy lehet a legjobban elkpzelni, mintha a kt hd kt kzponti plyaudvar lenne, ahov a buszok befutnak, s rajtuk keresztl megtrtnik az adatcsomagok plyaudvarra rkezse, tszllsa egy msik jratra, s tovbbkldse a cllloms fel. A North Bridge-be rkezik a processzor, a memria s az AGP busza, a South Bridge-ben pedig a maradk, fentebb rszletezett eszkzk "adatcskjai" futnak ssze. A kt csompont kztti zavartalan adatforgalmat ltalban egy mindennl nagyobb kapacits "adatsztrda" (a hub) segti el, amire szksg is van, hiszen a kt csompontban sszefut rengeteg informci mind ezen keresztl cserldik ki a hidak (s vgs soron a hidakhoz kapcsold egysgek) kztt.
Busz: alaplapra integrlt vezetcskok, vagy klnll kbelek formjban megjelen "tvonal", melyen keresztl az adatok eljutnak egyik pontbl a msikba. Minden egyes busznak kt rsze van: egy adatbusz, s egy cmbusz. Az adatbuszon mozognak maguk az adatok, a cmbuszon pedig az informci, amely azt tartalmazza, hogy hov kell eljutnia az adott adatcsomagnak. Minden busz rendelkezik egy szlessggel (16, 32, 64, 128 bit), amely azt mutatja, hogy egyszerre mennyi adat folyhat keresztl rajta, s egy MHz-ben megadott rajellel, ami a busz sebessgt jelenti (adott id alatt hnyszor folyhat rajta keresztl a szlessgbl add adatmennyisg). E kt rtk szorzata adja meg a busz svszlessgt, melyet gyakran neveznek mg a busz sebessgnek, vagy teresztkpessgnek is.
Front Side Bus: (FSB), ezen a buszon keresztl kapcsoldik a CPU a North Bridge-hez, kzvetve pedig a rendszer tbbi rszhez. Az FSB kifejezst gyakran hasznljk a CPU kls rajelnek jellsre is, ami nem vletlen, hiszen a Pentium III-ig ennek a busznak a sebessge megegyezett a kls rajellel. A Pentium 4-esek esetben azonban a kt rtk mr elvlik egymstl. A flrertsek elkerlse rdekben a CPU s a North Bridge kztti szakaszt rendszerbusznak is hvhatjuk.
Rendszerbusz: eredetileg a processzor, a North Bridge, s a memria kztt hzd buszsvot hvtk rendszerbusznak, azonban a memriabusz s a processzorbusz sebessgnek elvlsval (teht a DDR SDRAM-ok s az RDRAM-ok, illetve a P4-es rendszerek megjelensvel) ltalban mr csak a processzor s a North Bridge kztti szakaszt szoktk rendszerbusznak hvni. A kifejezs ezrt tartalmilag ma mr gyakorlatilag ugyanazt jelenti, mint az FSB.
Memriabusz: a North Bridge-et a memriamodulokkal sszekt busz. Svszlessge az jonnan megjelent, nagysebessg RAM modulok elterjedsvel drasztikusan megntt (s ezzel prhuzamosan elvlt a rendszerbusz sebessgtl). Fontos azonban tisztzni, hogy a nagysebessg memrik hasznlatval megtbbszrzd memriabusz-svszlessg nincs hatssal a rendszer tbbi adatbusznak svszlessgre, a szmtgp sebessgt a memriakezelsen tl egyb mdon nem gyorstja.
Hub: Ez a szakszer elnevezse a North Bridge-et a South Bridge-dzsel sszekt busznak. Mint ahogy azt mr fentebb emltettk, a "hub" svszlessge nagyon fontos a rendszer mkdse szempontjbl, hiszen ezen keresztl kommunikl egymssal gyakorlatilag az sszes alkatrsz. Magra a rendszer tnyleges teljestmnyre azonban mg sincs szmottev befolyssal, hiszen a grafikai s szmtsi teljestmnyt befolysol egysgek (CPU, RAM, AGP) mind a hub "szaki" vgn tallhatak.
Egyb fontos fogalmak:
rajel: a CPU mkdsi sebessge MHz-ben. rtkt a kvetkez mdon kapjuk meg: processzor kls rajele (szoks mg FSB-nek is mondani, ugyanis a Pentium 4-esekig a processzorok kls rajelnek sebessge megegyezik a processzort a North Bridge-el sszekt Front Side Bus - FSB - sebessgvel) szorozva az rajel szorzval.
SIMD: Single Instruction Multiple Data, egy specilis gpi utasts, mellyel ugyanazt a mveletet tbb adaton vgeztetjk el. Mr az Intel MMX utastskszletben is volt ilyen mvelet. Az AMD processzoraiban 3DNow!-nak, az j Intel processzorokban SSE-nek hvjk az ilyen utastskszletet.
Cache: olyan kismret SRAM (static random access memory, statikus rhat-olvashat memria) modul, melyet a norml rendszermemriaknt hasznlt DRAM-ok (dynamic rancom access memory, dinamikus rhat-olvashat memria) helyett az adatforgalom gyorstsra a CPU-ba ptenek (az SRAM sokkal gyorsabb ugyanis, mint a DRAM, m ennek megfelelen drgbb is az ellltsa).
A cache-els elvi alapja az, hogy a processzorba ptett SRAM modul elre feltltdik gyakran hasznlt adatokkal (hiszen az esetek nagy szzalkban a CPU jra s jra azonos adatokat kr be a memribl mkdse kzben), s gy nem kell minden egyes ilyen alkalommal a lassabb, DRAM elv rendszermemrira vrakozni.
A processzor-gyorsttraknak kt fajtja van: els szint (L1) s msodszint (L2). Az elvi klnbsg kettejk kztt az, hogy az L1 cache a CPU szerves rszt kpezi, az L2 cache pedig azon kvl, kzte, s a DRAM kztt helyezkedik el. Ez az llts manapsg azonban nem helytll, lvn a modernebb processzoroknl mr mindkett beptsre kerl.
SDRAM: Synchronous DRAM. A manapsg standardnak szmt rendszermemria-fajta. Eldjnl - az EDO RAM-nl - jval nagyobb sebessgt annak ksznhette, hogy szinkronizlta azt a processzorbusz rajelvel. Elnye mra azonban htrnny vltozott, hiszen a modernebb chipsetek memriabusza akr gyorsabb is lehet a CPU FSB-jnl, ami nagyobb sebessg (=nagyobb svszlessg) modulok hasznlatt felttelezi.
DDR SDRAM: Double Data Rate-Synchronous DRAM. Egy rajel ciklus alatt ktegysgnyi adatot kpes tovbbtani, gy sebessge megktszerezdtt az elbb trgyalt norml SDRAM-okhoz kpest. Jelen pillanatban 200 (2x100), 266 (2x133) s 333 (2x166) MHz-es vltozatban kaphatak.
RDRAM: Rambus DRAM rvidtse. A Pentium 4-es rendszerekben hasznlt, Rambus ltal fejlesztett nagysebessg memriafajta, mely ugyangy ktegysgnyi adatot tovbbt egy rajel ciklus alatt, de a benne alkalmazott szmos innovatv technolgiai jts miatt mg a DDR SDRAM-oknl is nagyobb svszlessget tesz lehetv. Sebessge jelenleg a 800 (2x400), vagy 1066 (2x533) MHz lehet.
DIMM: Double In-line Memory Module, memriamodul szabvny, amelyet a PC-nkben leggyakrabban az SDRAM-ok hordozjaknt ltunk viszont.
RIMM: Rambus In-line Memory Module, memriamodul szabvny, amelyet a PC-ben leggyakrabban az RDRAM-ok hordozjaknt ltunk viszont.
|